Amerika Vize Başvuru Formu (DS-160)

Amerika Vize Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulur?

Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus, Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport Hamili Türk Vatandaşları, vize başvurusunda bulunabilmek için Amerika Vize Başvuru Formu'nu (DS-160) doldurmak ile yükümlüdür. Amerika Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan DS-160 Formu ile, Amerika Vizesi Başvuru Sürecinde başvuru sahibi hakkında konsolosluk yetkililerine detaylı bilgi aktarımını sağlamak amaçlanmaktadır. Amerika Vizesi DS-160 Formu online olarak elektronik ortamda doldurulmalı ve yazı dili İngilizce olmalıdır.

Amerika “Göçmen Olmayan Vize” kategorisinde başvuruda bulunması gereken herkes DS-160 Formu'nu doldurmak zorundadır. Amerika Vize Başvurusu'nun temel ve ilk adımı DS-160 Formu'nu eksiksiz bir şekilde doldurmaktır. DS-160 Formu'nu tamamlayan başvuru sahibi bilgilerinin doğruluğundan emin olarak formu kaydetmeli ve forma e-imzasını eklemelidir. DS-160 Formu'nun onaylanmasının ardından kişiye başvuru onay numarası verilir. Bu onay numarası ile kişi randevu sistemine giriş yaparak uygun gün ve tarihe randevusunu oluşturur. Alınan randevu ile başvuru sahibi İstanbul Amerika Başkonsoluğu veya Ankara Amerika Büyükelçiliği'nde mülakata katılarak vize takip dosyasını sunar. Sunulan dosyanın içerisinde kişinin onaylamış olduğu DS-160 Form Belgesi, Randevu Belgesi ve mesleki durumuna uygun olarak hazırlamış olduğu şahsi evrakları bulunmalıdır.

Amerika Vize Randevusu, Amerika Başkonsolosluğu'nun ve Amerika Büyükelçiliği'nin yoğun olduğu durumlara göre geç bir tarihe verilebileceğinden Amerika Vize Başvuru İşlemleri minimum 8 hafta öncesinden başlatılmalıdır. Tüm Amerika Vize tipleri için Ankara Amerika Büyükelçiliği'nden veya İstanbul Amerika Başkonsolosluğu'ndan randevu alınmalıdır. Kişinin yaşadığı sehir Amerika Vize Randevusu için bölge ayrımına neden olmaz. İsteğe bağlı olarak Ankara veye İstanbul illerinden vize işlemleri gerçekleştirlebilmektedir.

DS-160 Formu'nun tamamını aynı anda doldurma zorunluluğu bulunmamaktadır. DS-160 Formunu kaydedildiğinde tekrar giriş yapılması halinde eksik bırakılan yerden devam edilebilir. DS-160 Formu eksiksiz tamamlanıp imzalanmalı, başvuru sahibi formda doğru bilgileri beyan ettiğini; yanlış bilgilerin anlaşılması halinde gerekli cezai yaptırımın uygulanacağını, bunu bildiğini ve kabul ettiğini onaylamalıdır. Amerika DS-160 Formu tamamlandıktan sonra en son aşama imza “Sign Application” aşamasıdır. Başvuru sahibi Amerika Vizesi Başvuru Formu'na elektronik imza eklemelidir. Amerika DS-160 Vize Başvuru Formu en geç başvuru işlemlerinden 3 gün önce onaylanarak, imzalanmalıdır. Formdaki imza bölümünün yerine elektronik imza atılmalı ve formun çıktısı alınmalıdır. Form onay sayfası mülakat gününde başvuru sahibinin yanında bulunmalıdır.

Amerika seyahati grup olarak gerçekleştirilecekse grup olarak randevu tarihi talep edilmelidir. Amerika Konsolosluğu'nun resmi web sitesi üzerinden randevu alınırken “grup işlemleri” bölümü seçilmelidir.
Amerika DS-160 formundaki bilgiler onaylandığı ve e-imza da eklendiğinde form verileri direkt olarak Amerikan Konsolosluğu'na aktarılır. Forma e-imza eklendikten sonra form üzerinde ekleme ve düzeltme işlemi yapılamamaktadır. Bu sebeple başvuru sahibi DS-160 formunu onaylamadan önce beyan ettiği bilgilerin doğruluğundan ve formu eksiksiz tamamladığından emin olmalıdır.

Amerika DS-160 Formu Online Fotoğraf Ekleme

Amerika Vizesi Başvuru Formuna 5 x 5 cm Amerika vize prosedürüne uygun biyometrik fotoğraf eklenmelidir. Biyometrik fotoğraf taratılarak başvuru formuna eklenmelidir. Fotoğraf ekleme işlemi sırasında fotoğrafın format uygunsuzluğundan kaynaklı hata verirse fotoğraf uygun boyut ve formata getirilerek sisteme tekrar eklenmelidir. Amerika vizesi başvuru dosyasına eklenecek fotoğrafın kare olmasına, 100-250 kb arasında olmasına dikkat edilmelidir. Amerika Vizesi için kullanılacak fotoğrafın scan edilmiş hali online olarak başvuru formuna eklenmeli, basılmış hali ise başvuru dosyasına eklenmelidir.

Fotoğraf yükleme işlemi doğru şekilde tamamlandıktan sonra online sistemde üç seçenekten birinin tercih edilmesi istenir. Form ilk defa doldurulacaksa “start an application” seçeneği işaretlenmelidir. Masaüstüne kaydedilen başvuru dosyasını sisteme yüklemek için “upload an application” seçeneği; başvuru ID’si bulunan, süre aşımına uğramış ve doldurmaya ara verilmiş bir forma devam etmek için üçüncü seçenek olan “Retrieve an Application” seçeneği işaretlenmelidir.
DS-160 formu doldurulmaya başlandıktan sonra bir güvenlik sorusu seçip cevaplandıktan sonra özel bir form (ID) numarası verilir.  ID numarası ve güvenlik sorusu araya belirli bir süre girse de DS-160 formuna bırakıldığı yerden devam edilmesini sağlar. Bu sebeple ID numarası kaydedilmelidir. Tam doldurulmamış, fakat kaydedilmiş bir forma 30 gün içinde devam edilebilir.

Amerika DS-160 Formu için Yetki Bölgesi

Amerika DS-160 Formu doldurulurken hangi ilin konsolosluğundan vize başvurusunda bulunulacaksa formda o il işaretlenmelidir. Amerika Vize Başvuruları yalnızca Ankara Amerika Büyükelçiliği'nden veya Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'ndan yapılmaktadır. Başvuru sahibi ikamet bölgesine göre İstanbul veya Ankara illerinden birini tercih etmelidir. Amerika DS-160 Formu'nda isim haricindeki kısımlar İngilizce karakterle doldurulmalıdır. Amerika DS-160 Başvuru Formu İngilizce dışında başka bir dilde yapılan başvurular reddedilmektedir.

Amerika DS-160 Formunu dolduran başvuru sahibi formu doldurmaya başlarken gerekli alana T.C. kimlik numarasını yazmalıdır. Daha önce ABD’de bulunmuş ve sosyal güvenlik numarası almış olan kişiler T.C. kimlik numarasının altında belirtilen bölüme  ABD güvenlik numaralarını da girmelidirler. Amerika Vizesi başvuru sahibinin pasaportunda doğum yeri ilçe olarak yazılmışsa DS-160 formunda da doğum yeri il olarak değil ilçe olarak girilmelidir.

DS-160 Formu Vize Tipleri

Amerika Vizesi için başvuru sahibi seyahat niyetine uygun vize tipini seçmelidir. Amerika DS-160 Başvuru Formunda yanlış vize tipi seçildiği takdirde kişinin müracaatı kabul edilmez. Bu durumda kişi yeni bir başvuru ücreti öder ve DS-160 Formunu yeniden doldurarak, randevu tarihi almak durumunda kalır. Bu sebeple başvuru sahibi seyahat niyetine göre vize tipini belirlemelidir.

Göçmen Olmayan (MRV) Amerika Vize Kategorileri ve Ücretleri

$160 Dolar Vize Harcına Tabi Olan Vize Kategorileri

 • (B) Ziyaretçi: İş, Turizm, Tıbbi Tedavi
 • (C) ABD'den Transit Geçiş.
 • (D) Mürettebat Vizesi
 • (F) Akademik Öğrenci / (Ek olarak SEVIS Ücreti ödenir)
 • (M) Mesleki/Akademik Olmayan Öğrenci / (Ek olarak SEVIS Ücreti ödenir)
 • (I) Basın Mensubu veya Gazeteci
 • (J) Değişim Programı / (Ek olarak SEVIS Ücreti ödenir)
 • (TD/TN) NAFTA Vizeleri
 • (T) İnsan Kaçakçılığı Mağduru
 • (U) Suç Faaliyeti Mağduru

$190 Dolar Vize Harcına Tabi Olan Vize Kategorileri

 • (H) Geçici İşçi/Çalışan veya Stajyerler
 • (O) Olağanüstü Yetenekleri Olan Kişiler
 • (P) Sporcular, Sanatçılar ve Göstericiler
 • (Q) Uluslararası Kültürel Değişim Programı
 • (R) Dini Görevli
 • (L) Şirket İçi Transfer

$205 Dolar Vize Harcına Tabi Olan Vize Kategorileri

 • (E1) Anlaşmalı Tüccar
 • (E2) Anlaşmalı Yatırımcı
 • (E3) Avustralyalı Özel İşçi

$265 Dolar Vize Harcına Tabi Olan Vize Kategorileri

 • (K) Amerika Vatandaşının Nişanlısı veya Eşi

Not (!) Bahsi geçen tutarlar çocuklar da dahil olmak üzere vize işlemleri için konoslosluğa ödenmesi gereken vize harç bedelleridir. Kişinin Amerika Vize Başvurusu için talep etmiş olduğu ek hizmetlere bağlı olarak vize ücretinde artışlar olabilmektedir.

Amerika Vizesi başvuru sahiplerinden 14 yaş altında olanların ve 80 yaş üstünde olanların parmak izi vermelerine gerek görülmemektedir. Parmak izi verildiğinde DS-160 formundaki tüm yanıtlar gerçeği yansıtan beyanlarla doldurulmalıdır. DS-160 formunda verilen bilgiler vize mülakatıyla çelişkili olmamalıdır.

Yanlış ve yanıltıcı beyan içeren DS-160 başvuru formu Amerika Vizesi'nin reddedilmesine yol açabilir. Bu gibi nedenlerle başvurusu reddedilmiş kişinin Amerika’ya girişi daimi olarak engellenebilir ya da kişi her vize başvurusunda aynı sorunlarla karşılaşabilir. Bu nedenle Amerika DS-160 formunun gerçeği yansıtan beyanlarla doldurulması çok önemlidir.
Amerika DS-160 Formu onaylandıktan sonra üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır, “gönder” seçeneğine tıklamadan önce forma girilen tüm bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır.

Amerika DS-160 Başvuru Formu Elle Doludurulabilir mi?

Amerika DS-160 Formu online olarak bilgisayar üzerinden doldurulmaktadır. Amerika Vizesi ile ilgili yapılan işlemler elektornik ortamda düzenlenmektedir. Bu nedenle başvuru formunda yapılacak bir hatanın ya da eksik bilginin elle düzeltilmesi mümkün değidlir. İsteğe bağlı yazan bölümler “optional” olarak belirtilmiştir. Söz konusu bölümlerin doldurulma zorunluluğu yoktur. Amerika vize başvurusunda DS 160 formunda beyan edilen bilgilerle Amerika Vize mülakatında beyan edilen bilgiler birbirleriyle tutarlı olmalıdır. Amerika Vize Başvuruları için hazırlanacak evraklarda ve mülakatta beyan edilen bilgilerini bir bütün olarak birbirlerini desteklemesi gerekmektedir.
Amerika DS-160 Başvuru Formu doldurulurken her işlem için 20 dakikadan fazla bir süre beklenilmesi halinde oturum kendisini otomatik olarak kapatmakta ve girilen bilgiler silinmektedir. Amerika Vizesi başvuru sahibinin olabildiğinde hızlı şekilde ve doğru beyanlarla formu doldurması gerekmektedir.

amerikankonsoloslugu.org web sitesinin Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi Amerika vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. amerikankonsoloslugu.org sitesinin Amerika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Visa information for The United States of America, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan Amerika Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki Amerika Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. Visa information for The United States of America sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır. 

DS-160 Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • DS-160 Formu İngilizce olarak doldurulmalı, Türkçe karakter kullanılmamalıdır.
 • Pasaport numaralarının yazıldığı bölümde numaralar boşluk bırakılmadan ve tire kullanılmadan yazılmalıdır.
 • Amerika DS-160 Formunda doldurulması zorunlu olan alanlar eksik bırakıldığı takdirde sistem başvurunun tamamlanmasına izin vermez.
 • Amerika’ya bir ticari faaliyet için gidiliyorsa, ticari faaliyetin, şirketin, organizasyonun adı DS-160 formunda belirtilmelidir.
 • Amerika Vizesi başvuru sahibi randevu tarihinden en geç üç gün öncesine kadar DS-160 formunu tamamlamalı ve onaylamalıdır. Başvuru sahibinin Amerika vizesi randevu gününde DS-160 formunun barkodlu onay sayfasının çıktısını da yanında bulundurması gerekmektedir.

Duyurular

Amerika Green Card başvuruları başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ülkelerinde nüfus çeşitliliğini sağlamak için her yıl kalıcı göçmen vizesi (Green Card/ Yeşil Kart) ku...
2023-08-02 13:08:43

Amerika Konsolosluğu Vize Müracaatı Yapacakları Uyarıyor!

Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Konsolosluğu vize başvurusu sırasında başvuru sahiplerinin yanlarında bulundurmamalar...
2023-08-02 13:08:25

Amerika Gaziler Günü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu, ABD Ankara Büyükelçiliği ve ABD Adana Konsolosluğu Amerika resmi tatil günü ola...
2023-08-02 13:08:14

ABD Konsolosluğu, öğrencileri EducationUSA’e Çağırıyor!

ABD Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ABD Başkonsolosluğu ve Adana ABD Konsolosluğu, Türk öğrencileri EducationUSA yaz programına katılıma ...
2023-08-02 13:08:04
Tüm Duyurular
Amerika Vize Başvuru Formu (DS-160)