Amerika Aile Ziyareti Vizesi

Amerika Aile Ziyareti Vizesi (B2) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’da bulunan ailesini veya akrabasını kısa süreli olarak ziyaret etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken vize türüdür. Amerika aile ziyareti vize başvurusunda bulunacak kişiler; eşler ve yaş gözetilmeksizin evli olmayan evlatları kapsamaktadır. Amerika’ya aile ziyareti (B2) vize başvurusu için ilk olarak DS-160 başvuru formunun doldurulması ve ardından Amerika Konsolosluğundan randevu alınması gerekmektedir. Amerika ziyaretçi vizesi (B2) randevu alımı için Amerika vizesi başvuru sahibinin pasaport numarası, doğum tarihi, uyruğu bilgileri ile bireysel hesap oluşturulmalıdır. Aile ziyareti vizesi online randevu alımı sırasında pasaportun teslim edileceği PTT şubesi ve Amerika vizesi başvuru ücretini ödeme şekli işaretlenir. Başvuru sahibinin kendisine uygun bir randevu tarihini onaylaması işe randevu prosedürü tamamlanmış olur. Amerika aile ziyareti vizesi (B2) vizesi başvuru sahibi randevu gününde barkodlu onay sayfasını ve gerekli diğer evrakları yanında mutlaka bulundurmalıdır. 

Aile ziyareti vizesi başvuru sahipleri başvuru ücretini (MRV) ve uluslararası karşılıklı anlaşma ücretini randevu gününden önce ödemelilerdir. Amerika aile ziyareti vizesi başvuru sahipleri başvuru ücretini (MRV) veya varsa ülkeler arası karşılıklı anlaşma ücretini ödemeleri gerekir.

Amerika Aile Ziyareti vizesi talebinde bulunacak kişi vize talebini belirten dilekçeyi Amerika Konsolosluğuna hitaben, organize ettiği Amerika seyahat niyetini açıklayıcı şekilde hazırlamalıdır. Aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişi ayrıca kendisini Amerika’ya davet eden aile bireyinden aldığı davet (istek) yazısını da başvuru dosyasına eklemelidir.

Amerika’ya aile ziyaretinde bulunacak kişinin sabit bir maddi geliri yoksa kendisine sponsor olacak kişinin de dilekçe yazması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Amerika ziyaretine sponsor olacak kişi Amerika Konsolosluğuna hitaben, şahsen dilekçe yazmalı, yazacağı dilekçede de Amerika ziyaretinde bulunacak kişinin masraflarını karşılayacağını beyan etmelidir.

Amerika aile ziyaretinde bulunacak kişinin pasaportunun seyahat sonlanma tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Bunun dışında başvuru sahibinin pasaportunda Amerika vizesinin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Başvuru sahibinin pasaportu 10 yıldan eski olmamalı ve pasaportta yırtılmış sayfa bulunmamalıdır.

B2 vizesine bir aileden birden fazla kişi başvuru yapacaksa her aile bireyi için ayrı başvuru yapılması gerekmektedir.

Amerika’da aile ziyaretinde bulunmak isteyen kişinin seyahat amacıyla DS-160 formunda beyan ettiği bilgilerin birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Amerika vize başvurusunda bulunurken Türkiye ya da Amerika resmi tatil günlerine veya Amerika Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihler göz önünde bulundurulmalıdır.

Amerika Aile ziyareti vize başvurusunu inceleme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Amerika Konsolosluğuna aittir.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport. Amerika vizesinin işleneceği 10 yıldan eski olmayan pasaport. Pasaportun seyahatin sonlanma tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği ve en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Varsa eski pasaportların sunulmalıdır.  

Amerika DS-160 Vize Başvuru Formu.  Amerika Konsolosluğunun resmi internet sitesi üzerinden İngilizce olarak doldurulmalı, kaydedilmeli ve mülakat sürecinde başvuru sahibinin yanında olmalıdır. Amerika vizesi başvuru sahibinin en geç 3 iş günü öncesinde DS-160 Vize Başvuru Formunu tamamlamış olması gereklidir. Bu şartın yerine getirilmemesi halinde Amerika Konsolosluğu Amerika Turistik Vize başvurularını kabul etmemektedir. DS-160 formu e-imza atılmadan önce girilen tüm bilgiler kontrol edilmelidir.

Biyometrik fotoğraf. 5x5 cm boyutunda, beyaz fon arkalı, daha önceki herhangi bir vize işleminde kullanılmamış fotoğraf. Fotoğrafta baş boşluğu bulunmalı, boyna kadar olan kısımlar net bir şekilde görünmelidir. Baş fotoğrafın % 50-70’lik kısmını kaplamalıdır. Yüzün tamamı kameraya dönük ve gözlerin açık olması gerekmektedir.

Başvuru sahibi nüfus cüzdanını ve fotokopisini ve evliyse evlilik cüzdanının fotokopisini Amerika vizesi randevu gününde yanında bulundurmalıdır.

Amerika Turist Vizesi Talep Dilekçesi. Amerika’ya aile ziyareti için seyahat edecek kişi  Amerika Konsolosluğuna hitaben, şahsen dilekçe yazmalı ve seyahat niyetini açıklamalıdır. Vize başvuru sahibinin hazırlayacağı dilekçeye ek olarak eğer masraflar başkası tarafından karşılanacaksa sponsorun şahsen, Amerika Konsolosluğuna hitaben yazdığı dilekçe de başvuru dosyasına eklenmelidir. Sponsor yazacağı dilekçede nerede çalıştığını ve gelir bilgilerini belirtmelidir.

Amerika Aile ziyareti vize talebinde bulunan kişi ev hanımı ise; Amerika vizesinin işleneceği geçerli pasaport; imzalı ve barkodlu DS-160 formu onay sayfasının çıktısı ve biyometrik fotoğrafa ek olarak birinci dereceden yakını tarafından yazılmış sponsor yazısı; başvuru sahibinin vize talep dilekçesine ek olarak sponsorun şahsen yazdığı vize talep dilekçesi ve sponsorun gelir döküm belgeleri de başvuru dosyasına eklenmelidir.

Amerika Aile Ziyareti vize başvurusunda bulunan kişi öğrenci ise güncel tarihli öğrenci belgesi ve transkripti başvuru dosyasına eklenmelidir.  Öğrenci masraflarını karşılayacak ebeveynin yazdığı, seyahat tarihlerini ve çocuğunun masraflarını karşılayacağını taahhüt eden dilekçe ve ebeveynin gelir döküm belgeleri başvuru dosyasına eklenmelidir. Nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği; öğrenci reşit değilse ebeveynlerden alınan noter tasdikli izin belgesi (muvafakatname) de öğrencinin Amerika vizesi başvuru dosyasına eklenmelidir.

Amerika turist vize talebinde bulunan kişi emekli ise; emekli maaşının son 3 aylık maaş hesap özeti ve emeklilik kartının önlü arkalı fotokopisi başvuru dosyasına eklenmelidir.

Destekleyici Belgeler; Amerika Aile ziyareti vize mülakatında başvuru sahibinin yanında bulundurması gereken evraklar bulunmaktadır.  Amerika B1/B2 vizesine başvuruda bulunacak kişi ,destekleyici belge olarak varsa  personel kartı, maaş dökümü, banka cüzdanı fotokopisi, şahsa ve/veya aileye ait mülk belgeler, banka hesap dökümünü Amerika Konsolosluğuna sunmalıdır.  Amerika’da konaklayacağınız otel rezervasyon bilgileri de Amerika vizesi başvuru dosyasına eklenmelidir.

Banka Hesap Cüzdanı veya kişinin güncel hesap hareketlerini içeren banka hesap dökümü (1 hafta içinde alınmış, banka yetkilisi tarafından imzalı-kaşeli olarak sunulmalıdır).

Amerika B1/B2 vizesi ücretinin ödendiğine dair banka dekontunun orijinal müşteri nüshası başvuru dosyasına eklenmelidir.

Duyurular

Amerika Green Card başvuruları başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ülkelerinde nüfus çeşitliliğini sağlamak için her yıl kalıcı göçmen vizesi (Green Card/ Yeşil Kart) ku...
2023-08-02 13:08:43

Amerika Konsolosluğu Vize Müracaatı Yapacakları Uyarıyor!

Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Konsolosluğu vize başvurusu sırasında başvuru sahiplerinin yanlarında bulundurmamalar...
2023-08-02 13:08:25

Amerika Gaziler Günü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu, ABD Ankara Büyükelçiliği ve ABD Adana Konsolosluğu Amerika resmi tatil günü ola...
2023-08-02 13:08:14

ABD Konsolosluğu, öğrencileri EducationUSA’e Çağırıyor!

ABD Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ABD Başkonsolosluğu ve Adana ABD Konsolosluğu, Türk öğrencileri EducationUSA yaz programına katılıma ...
2023-08-02 13:08:04
Tüm Duyurular