Amerika J1 Vize

Amerika J1 Vizesi

Amerika J1 Vizesi, Amerika’da değişim ve staj programına katılım olanağı tanıyan göçmen olmayan vize kategorilerinden biridir. Amerika J1 vizesi ile başvuru sahibi hem Amerika’yı gezme hem de mesleksel deneyim kazanma şansını elde eder. Amerika J1 vizesi ile başvuru sahibi öğrenim hareketliliğine, araştırma projesine veya staja dahil olabilir. Aşağıdaki amaçlarla Amerika’ya seyahat edecek başvuru sahipleri Amerika J1 vizesine başvuruda bulunabilir.

Başvuru sahibi Amerika Değişim Programına kabul edildikten sonra başvuru sahibinin verileri Değişim Programı Bilgi Sistemine (SEVIS) kaydedilmektedir. Başvuru sahibinin SEVIS I-901 kayıt ücretini başvurudan önce yatırma şartı bulunmaktadır. J1 Değişim Programı’na katılacak kişi, başvurduğu program eş ve/veya çocuklarının da refakatine izin veriyorsa aile üyeleri de J1 katılımcısı üzerinden vize alabilmektedir.

J-1 vize başvuru sahibi DS-2021 başvuru formunu İngilizce, eksiksiz ve gerçeği birebir yansıtan beyanlarla doldurmalıdır.  J1 vize başvuru sahibinin aile bireyleri Amerika J2 vize başvurusunda bulunmalıdır. Her aile bireyi DS-2021  formunu İngilizce, eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla doldurarak ilgili birime ibraz etmelidir.  SEVIS ve SEVIS I-901 kayıt ücreti hakkında ayrıntılı bilgi Birleşik Devletler Göçmenlik ve Gümrük İdaresi (ICE)’nin Değişim Programları (SEVP) internet sitesinden edinilebilir.

Amerika J1 Vizesi İçin Gerekli Belgeler

  • DS 2021 (exchange ziyaretçi statüsüne uygunluk belgesi)
  • DS160 formu (online başvuru formu)
  • Vize ücretinin ödendiğini gösterir SEVIS belgesi
  • DS 7002 Formu (gerekli ise)
  • Pasaport (dönüş tarihi sonrası altı ay geçerliliği bulunan)
  • Fotoğraf
  • İngilizce öğrenci belgesi
  • Kapalı zarfta, ağzı mühürlü İngilizce transkript

Amerika DS 2021,  değişim programları ziyaretçi statüsüne uygunluk belgesidir. SEVIS’e gerekli bilgiler girildikten sonra SEVIS tarafından oluşturulan form, program sponsoru tarafından temin edilmelidir.

(*) Yukarıdaki evraklar öğrenci değişim/staj programından faydalanmak isteyenler içindir. ABD Konsolosluğundan diğer meslek dallarına yönelik başvurular için gerekli ek evrak listesi hakkında bilgi alınmasında fayda vardır.

J1 vizesi iş veya öğrenci fark etmeksizin Amerika Konsolosluğu tarafından tanınan tüm değişim programlarını (exchange programs) kapsamaktadır. Amerika  J1 vizesi kapsamındaki staj/değişim programları farklı kültürlerin kaynaşmasına yardımcı olduğu ve Birleşik Devletlerin uluslararası ilişkilerine fayda sağladığı için devlet tarafından desteklenmektedir.

Devlet, üniversite veya vakıf tarafından sponsorlu olarak J1 vizesine başvuru yapacak öğrenciler değişim programını organize eden öğretim kurumu tarafından düzenlenmiş DS- 2021 formunu eksiksiz olarak doldurarak, sunmaları gerekmektedir.

Başvuru sahibinin eşi ve çocukları da dahil tüm değişim programı ziyaretçileri, Öğrenci ve Değişim Programı Ziyaretçi Bilgileri Sistemi’ne (SEVIS) kayıtlı olmalıdır. İş seyahat programı katılımcı formu DS-2021, Değişim Ziyaret Durumu için uygunluk sertifikası ABD’deki program sponsoru tarafından Türkiye’deki ABD Konsolosluğuna iletilmelidir. DS-2021 belgesi konsolosluğa iletilmeyen başvuru sahibinin müracaatı kabul edilmemektedir.

DS 7002 belgesi eğitim/staj yerleştirme planını içerir. DS 7002 belgesinin sunulmasını gerektiren durumlarda Amerika’da faaliyet gösteren öğretim kurumu veya iş yerinden temin edilmelidir.

Amerika DS-160 formu online ve İngilizce olarak doldurulmaktadır. DS 160 formu sisteme kaydedildikten sonra çıktısı alınarak başvuru dosyasına eklenmelidir.

T.C. pasaportunun dönüş tarihinden sonra en az altı ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.  

J1 vize başvuru dosyasına eklenecek fotoğrafın boyutu 2x2 ölçülerinde olmalıdır.

(*) Amerika Konsolosluğu başvuru sahibinden ek belge talep etme hakkına sahiptir.

(*) J1 vizesi Amerika Göçmen Olmayan Vize  (Nonimmigrant visa) kategorisindedir. Başvuru sahibi Türkiye ile kalıcı bağları olduğunu destekleyici belgelerini de başvuru dosyasına eklemelidir.

 (*) Amerika Work and Travel program katılımcıları CIEE Employer Agreement (iş sözleşmesi) fotokopisini başvuru dosyalarına eklemelidirler.

Amerika J1 Vize Türleri

AU Pair

Öğrenci Değişim Hareketliliği

Staj

Trainee

Uluslararası Ziyaretçi

Akademik araştırma

Work and Travel

Pedicab, Chair Ride programları

Tıpla ilgili branşlar ve sağlık görevleri

Amerika Öğrenci Değişim Programı

Amerika öğrenci değişim programlarından faydalanmak isteyen öğrencilerin J1 vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.   Amerika J1 vizeleriyle değişim programına dahil olmuş öğrencilerin Amerika’da bağlı bulundukları öğretim kurumuna devam etme zorunlulukları bulunmaktadır. Ayrıca bir eğitim döneminde başarılı olmamış yabancı öğrencinin vizesi uzatılmamaktadır. J1 vizesini temin etmiş öğrenci haftada 20 saati geçmemesi koşuluyla kampüs içinde veya dışında çalışabilmektedir. Ayrıca öğrencinin eğitim süresi 1 yıldan az ise eğitim süresi kadar, 1 yıldan fazla ise 18 aya kadar eğitim gördükleri alandaki herhangi bir işte çalışabilme hakkını elde ederler.

Amerika’da Staj İmkanı

Amerika staj programları kültürler arası etkileşime teşvik eden, çift yönlü programlardır. Bu nedenle exchange programları kapsamındadır. Amerika’da staj yapmak isteyenler J1 vize başvurusunda bulunmalıdır.

Amerika'da staj yapmayı planlayan kişi, çalışacağı firmayı kendisi bulursa bireysel olarak (self-placement) veya dilerse seyahat/yurt dışı eğitim acentesi danışmanlığında başvuruda bulunabilir. Her iki durumda da Amerika'da staj yapmak isteyen kişinin İngilizce dil bilgisinin en az orta üst seviyede olması şartı aranmaktadır. Anlaşmalı olduğu kuruma göre başvuru sahibi Amerika'da maaşlı veya maaşsız olarak çalışabilir.

Amerika staj programına başvuru yapabilmek için başvuru sahibinin Türkiye’de bir lisans veya ön lisans programına kayıtlı olması veya Amerika’da staja başlamadan en geç 12 ay önce staj yapılacak daldaki programdan lisans veya ön lisans düzeyinden mezun olmak şartı aranmaktadır.

Amerika Trainee Programı

Trainee programına 6-12-18 aylık periodlar için başvurulabilir. Amerika Trainee programı stajdan farklılık göstermektedir. Trainee başvurusunda bulunacak kişi ön lisans veya lisans düzeyinden bir programdan mezun olmak ve ek olarak aynı dalda en az 12 ay deneyime sahip olmak şartı aranmaktadır. Mezuniyet seviyesi şartı aranmaksızın da Amerika Trainee Programına başvuru yapılabilmektedir. Bu durumda başvuru sahibinin 5 yıllık iş deneyimine sahip olması gerekmektedir.  Amerika Trainee Programı mesleksel alt dalları aşağıdaki gibidir;

-Turizm Ve Otel İşletmeciliği
-Rooms Supervisor
-Banquets Supervisor
-Management Trainee
-Accounting
-İşletmecilik; Pazarlama/Satış/Finans/İnsan Kaynakları
-Peyzaj Mimarlığı/IT/ Bilgisayar Mühendisliği

Duyurular

Amerika Green Card başvuruları başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ülkelerinde nüfus çeşitliliğini sağlamak için her yıl kalıcı göçmen vizesi (Green Card/ Yeşil Kart) ku...
2023-08-02 13:08:43

Amerika Konsolosluğu Vize Müracaatı Yapacakları Uyarıyor!

Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Konsolosluğu vize başvurusu sırasında başvuru sahiplerinin yanlarında bulundurmamalar...
2023-08-02 13:08:25

Amerika Gaziler Günü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu, ABD Ankara Büyükelçiliği ve ABD Adana Konsolosluğu Amerika resmi tatil günü ola...
2023-08-02 13:08:14

ABD Konsolosluğu, öğrencileri EducationUSA’e Çağırıyor!

ABD Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ABD Başkonsolosluğu ve Adana ABD Konsolosluğu, Türk öğrencileri EducationUSA yaz programına katılıma ...
2023-08-02 13:08:04
Tüm Duyurular